Esenler'in Otopark Sorunu Çözülüyor

03 Eylül 2014 Çarşamba
Yavuz Selim Mahallesi'nde ''Günde 1 Lira'ya Otopark'' sloganıyla hayata geçirilen mahalle otoparkı vatandaşlara hizmet vermeye başladı.

 Haber Merkezi - Yasin Yıldırım

Kamu binaları sorunu kısa bir sürede çözen Esenler Belediyesi, bu dönemdeki yeni hedefi olarak otopark, spor altyapısı ve kentsel dönüşüm olarak hedeflerini gösterdi. Otopark konusunda Esenler'in bütün noktalarında çalışmalar yürütülmeye devam ediyor. Son olarak Yavuz Selim Mahallesi'nde İstanbul Ulaşım A.Ş'ye ait olan metro viyadüğü altındaki boş alanı değerlendiren Esenler Belediyesi, ''Günde 1 Lira'ya Otopark'' kampanyasıyla mahallelinin otopark sorununu kısa bir sürede çözdü. 

Tüm mahallenin otopark sorunu çözüldü

5 yılda 5 bin araçlık otopark parolasıyla yola çıkan Esenler Belediyesi, her mahallede merkezi otoparklar kurmayı hedefliyor. Ulaşım ve Koordinasyon Merkezi (UKAME) kararıyla trafiğe kapatılan Yavuz Selim Mahallesi sokaklarının, yapılan otopark ile sorunlarının çözülmesi hedeflendi. 180 araç kapasiteli olan otopark, 210 aracın bulunduğu mahallenin otopark sorununu çözmesi bekleniyor. Kalan 30 aracında mahallenin kalan parka müsait yerlerinde park yapabileceği belirtildi. 

 

Plaka tanıma sistemi ile kapı açılacak

Yeni inşa edilen ve son sistem teknoloji ile dizayn edilen otoparkta, plaka tanıma sistemi kurulu ve kayıtlı araçlar parka geldiğinde otomatik kapı açılacak. Otoparkta yaşanabilecek olası sıkışıklıkları da otopark görevlilerinin çözmesi düşünülüyor. Yaşlılar ve eşya taşıma durumlarında otoparkta bulunacak olan golf aracının, gerekli işlemleri yerine getirmesi planlanıyor. 

Bedava malın kıymeti bilinmez

Güvenlik konusunda da her türlü önlemin alındığı otoparkta, 24 saat güvenlik görevlisi bulunacak. Otoparkın ücreti konusunda daha önce açıklamalarda bulunan Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, ''Otoparkın belediye açısından ücretli ya da ücretsiz olması hiç önemli değil. Ancak bedava malın kıymeti olmaz. Bunun için günlük 1 lira ücret belirledik. Burada 7 gün 24 saat, 3 vardiya güvenlik olacak. Sizin misafiriniz, bizim misafirimizdir. Misafirinize de otopark bedava olacak.'' demişti.

 

Kendimizi özel hissediyoruz

Konuyla ilgili görüşlerini aldığımız otoparkı kullanan mahalle sakinleri, otoparkın mahallelerine farklı bir hava kattığını ifade etti. Kendilerini özel hissettiklerini de belirten mahalle sakinleri, günde sadece bir liraya güvenlikli ve son sistem teknoloji ile donatılmış bir açık otopark bulmanın çok zor olduğunu da belirtti. Son olarak Esenler Belediyesi'ne şükranlarını ileten otopark kullanıcıları, her fırsatta memnuniyetlerini dile getirdi.

 


Yorum Yaz
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.