ESENLER'E BİR METRO HATTI DAHA

20 Aralık 2013 Cuma
Esenler Tekstilkent'ten geçecek Mecidiyeköy-Mahmutbey Metrosu'nun sözleşmesi düzenlenen bir törenle imzalandı.

 HABER: ERDEM ARSLAN

  Tekstilkent'e değer katacak bu yeni hatla, Mecidiyeköy-Mahmutbey arası 26 dakikaya inecek. 

  "Her yere metro, her yerde metro" hedefiyle Avrupa Yakası'nda büyük bir metro yatırımına başlayan İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Esenler'in trafiğini rahatlatıyor. Esenler Tekstilkent'ten de geçecek metro hattının "Mecidiyeköy-Mahmutbey Metrosu Sözleşme İmza Töreni"  Saraçhane’deki İBB Başkanlık binasında yapılan törene; İBB Başkanı Kadir Topbaş, Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, Kâğıthane Belediye Fazlı Kılıç’ın yanı sıra hattın yapım ihalesini alan Kalyon, Gülermak ve Kolin konsorsiyumu üyeleri katıldı.

2017'DE TAMAMLANACAK

  Törende konuşan İBB Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul’un ulaşım problemine çözüm olarak üretilen metro ağlarına bir yenisini daha eklemenin mutluluğunu yaşadıklarını ifade ederek, “Mecidiyeköy-Mahmutbey metro hattının imzasını bugün atıyoruz. Önümüzdeki ay temeli atılacak ve 17.5 kilometre uzunluğundaki hattın yapımı 2017’de tamamlanacak. Şu anda imza törenine aldığımız 17.5 km ve 15 istasyonlu metro hattımız, 6 ilçemizden geçiyor ve bu ilçelerimizin en yoğun bölgelerinden geçiyor. Biz esasında Mahmutbey’den Kabataş’a kadar bir ulaşım hattı olarak tasarladığımız, ama birinci etap olarak Mecidiyeköy’ü ele aldığımızı burada ifade etmek istiyorum. İkinci etap olarak da Mecidiyeköy-Kabataş’a gelecek bir hat esasında bu. Yani Mahmutbey’den Esenler, Gaziosmanpaşa, Kağıthane ve buradan da Şişli’ye ulaşılacak. Sahile ulaşmak için bu güzergah rahatlıkla kullanılabilecek” dedi.

MECİDİYEKÖY-MAHMUTBEY ARASI 26 DAKİKA

  Mecidiyeköy-Mahmutbey Metrosu Şişli-Kağıthane-Eyüp-Gaziosmanpaşa-Esenler-Bağcılar ilçelerinden geçecek. Mecidiyeköy-Mahmutbey Metro Hattı Mecidiyeköy'de mevcut metro istasyonu ile entegre olarak başlayarak,  Çağlayan , Kağıthane, Nurtepe Alibeyköy bölgelerinden geçerek Edirnekapı Sultançiftliği hattına,  oradan  Tekstilkent, Yüzyıl Mahallesi üzerinden yeni hizmete açılan Mahmutbey-Başakşehir hattına entegre olacak. İş ve yerleşim bakımından yoğun alanları tarayan hattın daha sonra Mecidiyeköy’den Kabataş’a kadar uzatılması da planlanmaktadır.  

  Mecidiyeköy-Mahmutbey (Şişli-Kağıthane-Eyüp-Gaziosmanpaşa-Esenler-Bağcılar İlçeleri) Metro Hattı saatte bir yönde 70.000 kişi taşıma kapasitesinde olacaktır.

  Yaklaşık 17,5 km uzunluğundaki Mecidiyeköy-Mahmutbey (Şişli-Kağıthane-Eyüp-Gaziosmanpaşa-Esenler-Bağcılar İlçeleri) Metro Hattı ana hat tünelleri ve viyadükleri, delme, aç-kapa ve viyadük tipinde toplam 15 adet istasyondan oluşmaktadır.

  Metro hattı tamamlandığında; Mecidiyeköy’den Mahmutbey’e seyahat süresi 26 dakikaya inecektir.

İSTASYONLAR: 

  Mecidiyeköy, Çağlayan,Kağıthane,Nurtepe, Alibeyköy, Yeşilpınar,Veysel Karani, Akşemsettin, Kazım Karabekir, Yenimahalle, Karadeniz Mahallesi, Tekstilkent, Yüzyıl Mahallesi, Göztepe ve Mahmutbey.

 


Yorum Yaz
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.